Aktualności Aktualności

Spotkanie miłośników kultury łowieckiej

W niedzielę 8 sierpnia odbyła się czwarta edycja Niżańskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej. Wśród zaproszonych gości znalazł się dyrektor RDLP w Lublinie Zygmunt Byra.

Chcemy pokazać, że kultura łowiecka to nie tylko polowanie, lecz także wiele innych aspektów takich jak tradycje, zwyczaje, język, muzyka czy sztuka – podkreślili organizatorzy przedsięwzięcia.

Honorowy patronat nad imprezą objęli sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa Edward Siarka oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Pełnomocnik Rządu ds. praw człowieka Marcin Warchoł, który podkreślił, że myślistwo jest od wieków nierozerwalnie związane z historią naszego narodu.   

Myślistwo od wieków wpisane było w naszą piękną kulturę i tradycję. To nie tylko polowanie, a umiłowanie Ojczyzny, szacunek do lasu i zwierząt, a także wielkie zaangażowanie w troskę o środowisko naturalne – wymieniał wiceminister sprawiedliwości.

Część oficjalna rozpoczęła się od uroczystej prezentacji sztandarów kół łowieckich, która z racji ich dużej liczebności wypadła niezwykle okazale. Po raz pierwszy na niżańskim festiwalu gościł Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” działający przy lubelskiej dyrekcji LP. Poza nim na scenie zaprezentowało się wielu artystów, a licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać m.in. występ wabiarzy czy unikatowe widowisko przedstawiające przebieg rykowiska w polskich lasach.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz sokolniczy z prezentacją pięknych ptaków drapieżnych takich jak raróg, jastrząb czy pochodzący z Ameryki Środkowej myszołowiec nazywany potocznie jastrzębiem Harrisa.

Na imprezie nie mogło zabraknąć propozycji dla miłośników kuchni myśliwskiej oraz regionalnych smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Kulinarną perełką tego dnia był gulasz z dziczyzny przyrządzony przez finalistę programu MasterChef – Mariusza Szweda.

Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje, w tym pokazy łucznictwa, obozowisko konne, dziesiątki stoisk ze zdrową polską żywnością pochodzącą z Puszczy Sandomierskiej, lasów lipskich i janowskich, Roztocza i Wyżyny Sandomierskiej, wystawy trofeów myśliwskich i przedmiotów kolekcjonerskich, a także promocje książek związanych z łowieckimi tradycjami,  zorganizowane przy stoiskach Kół Łowieckich oraz podmiotów, które aktywnie włączyły się w organizację festiwalu. Na najmłodszych uczestników spotkania czekały konkursy i zabawy, a także wielkoformatowe gry edukacyjne.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Gminy i Miasta Nisko oraz Niżańskie Centrum Kultury „Sokół” przy współudziale Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu.