Aktualności
Łączą nas drzewa
W dniach 29-30 marca na terenie Nadleśnictwa Rudnik wystartowała kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas drzewa”.
Co roku leśnicy sadzą 500 milionów drzew! Każdy z nas może wziąć w tym udział - czerpiemy siłę z potęgi natury, dlatego ekologia i dbałość o środowisko łączą wszystkich Polaków.
Ruszyła wielka wiosenna akcja sadzenia „Łączą nas Drzewa”, której pomysłodawcą jest wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
W tym roku akcję zainaugurowali uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Nisku i harcerze z 11 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Małoletniacy” pod przewodnictwem dh Wiesława Gołąbka. Pomimo chłodnej aury 29 marca uczestnicy z wielkim zapałem i zaangażowaniem przystąpili do prac prowadzonych na terenie leśnictwa Barce. Sadzenie drzew to nie tylko wyraz troski o środowisko, lecz także wielka korzyść dla naszego zdrowia i samopoczucia. Aktywność na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej przyrody naszych lasów, to wspaniała forma wypoczynku i regeneracji.
Dzięki tej pięknej akcji każda osoba może przyczynić się do zwiększania powierzchni zielonych płuc naszego kraju, aby zapewnić bezpieczną przyszłość przyszłym pokoleniom.
By do parku powrócili jego dawni mieszkańcy
Kolejną odsłonę akcji przeprowadzono 30 marca br. na terenie Parku Miejskiego w Nisku, który po wykonanej w niedawnym czasie rewaloryzacji odzyskuje swój pierwotny wygląd. Przeprowadzono w nim m.in. pielęgnację drzewostanu i konserwację pomników przyrody. Teraz przyszła pora by w koronach drzew niżańskiego parku ponownie zamieszkały ptaki. Aby się tak stało, zamontowano dla nich specjalne budki.
- Park niżański by przywrócić mu dawną świetność, przeszedł ostatnio rewitalizację. Pojawiły się nowe nasadzenia, a drzewa poddano pielęgnacji. Dodatkowo stworzyliśmy, tak zwane, łąki kwietne, które będą widoczne za chwilę na wiosnę. Taki wygląd miał park w XIX wieku, kiedy był częścią ogrodów pałacowych rodziny Ressequier. Przywrócone zostało też runo leśne, a jest nam ono potrzebne do tego, aby wróciły do naszego parku ptaki. I co się okazuje, zaczynają one faktycznie wracać. By je zatrzymać montujemy dzisiaj specjalne budki – wyjaśnił burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk.
Wspólną inicjatywę wraz z Gminą i Miastem Nisko, Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”, Zarządem Budynków Komunalnych i Zieleni Miejskiej podjęło Nadleśnictwo Rudnik, które często angażuje w tego typu akcje i tym razem dofinansowało zakup budek lęgowych dla ptaków. Ich montaż odbył się w czwartek, 30 marca. – Możemy w ten sposób pomagać Gminie. Od dwóch dni współpracujemy z lokalnymi szkołami oraz harcerzami gminy Nisko. Jestem bardzo zadowolony, że to właśnie młodzież sadzi z nami lasy. Jest to nasza chluba. Wpisujemy się w akcję edukacyjną, mocno angażujemy i wychodzimy do społeczeństwa. Zależy nam, aby las był chroniony. Chcemy też pomagać i tutaj w parku żeby pojawiły się w nim ptaki i wyglądało to jak należy. Jest to wiekowy park. Jeśli pojawią się budki, to i na pewno pojawią się również ptaki – mówił Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik Andrzej Tofilski.