Aktualności Aktualności

Do lasu po zdrowie

Leśnicy wraz z piłkarzami Orła Rudnik zaprosili młodzież na piknik sportowy na terenie leśnej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej Kopki. W biegach na czas leśnymi traktami wzięło udział ponad 50 uczestników. Zawody zrealizowano w ramach projektu “Do lasu po zdrowie z Lasami Państwowymi”.

Wydarzenie odbyło się 19 listopada na terenie leśnej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej Kopki. Start i meta zlokalizowane były tuż przy majestatycznym pomnikowym dębie szypułkowym.

 

Przed rozpoczęciem zawodów młodzi zawodnicy Orła poprowadzili rozgrzewkę. Uczestnicy biegów rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych, na czterech dystansach, od 250 do 1000 metrów. Trasy wyznaczono leśnymi traktami, przez malownicze tereny Nadleśnictwa Rudnik.

– Zawody przeprowadziliśmy na terenie ścieżki edukacyjnej. Teren jest piękny, widoki fantastyczne, są fajne trasy, idealne do biegania w ciszy i spokoju. Zachęcamy młodzież do oderwania się od komputerów, telewizora czy smartfonów, żeby spędzić trochę czasu na wolnym powietrzu, w tak pięknej scenerii – mówi Adam Konior, prezes Orła Rudnik.

Na młodych biegaczy czekały ciepłe napoje i smaczny poczęstunek - grillowana kiełbaska i pieczone ziemniaki. A jeśli ktoś nieco zmarzł, to mógł ogrzać się przy ognisku. Uczestnicy projektu “Do lasu po zdrowie z Lasami Państwowymi” mogli wziąć udział nie tylko w biegach. Chętni mierzyli się w darcie i ringo. Po zawodach najlepsi zawodnicy otrzymali statuetki.

 

Sobotnie wydarzenie miało charakter sportowy, ale niosło ze sobą też wartość edukacyjną. O walorach przyrodniczych i funkcjach rudnickich lasów, korzyściach wynikających z aktywnego wypoczynku w otoczeniu przyrody, a także o znajdującym się tu największym w Polsce Ośrodku Hodowli Zwierzyny, opowiadał pracownik nadleśnictwa Paweł Sowa.

- Lasy Państwowe zawsze chętnie wspierają takie inicjatywy. Taka forma rekreacji na świeżym powietrzu nie tylko wpływa korzystnie na zdrowie. To także świetny sposób na odpoczynek w otoczeniu natury i przyrody - a z tym właśnie kojarzą się wszystkim lasy. A zatem: ruszajmy do lasu po zdrowie - mówi Paweł Sowa.

Klub MKS Orzeł Rudnik realizował projekt “Do lasu po zdrowie z Lasami Państwowymi”, dofinansowany w ramach konkursu “Sportowa Natura”. Celem projektu była promocja Lasów Państwowych, w szczególności ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, jako miejsc do aktywnego wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu.

 

Konkurs “Sportowa Natura” to inicjatywa Lasów Państwowych, by wspólnie z klubami zachęcać do aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu, w otoczeniu polskiej przyrody.