Asset Publisher Asset Publisher

Powierzchnie referencyjne

Powierzchnie referencyjne        - to fragmenty jednostki gospodarowania wyznaczone w celu zachowania lub przywrócenia ekosystemu, który naturalnie występowałby w tym regionie geograficznym. W pierwszej kolejności, jako powierzchnie referencyjne wyznaczane są powierzchnie w stanie naturalnym lub maksymalnie zbliżonym do naturalnego. Powierzchnie te są trwale pozostawione bez ingerencji w stanie naturalnym, z wyjątkiem działań podyktowanych nadrzędnymi wymogami bezpieczeństwa publicznego. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się działania mające na celu przywrócenie takich powierzchni do bardziej naturalnych warunków.

 

Zgodnie z Przejściowym Standardem Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski (FSC-STD-POL-02-2024) Nadleśnictwo Rudnik wyznaczyło powierzchnie referencyjne na obszarze 617,25 ha (stan na03.02.2025 r.).

Poniżej przedstawiamy zestawienie tabelaryczne powierzchni referencyjnych dla Nadleśnictwa Rudnik:

Lp.

Obszary

Powierzchnia (ha)

1.

Użytki ekologiczne

5,94

2.

Siedliska bagienne (TSL: Bb, BMb, LMb, Ol, BGb, BMGb w 3 wariancie uwilgotnienia).

27,97

3.

Priorytetowe siedliska przyrodnicze: 9180 (jaworzyny i lasy klonowo-lipowe na stokach i zboczach), 91D0 (bory i lasy bagienne) i 91E0 (łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe, 91I0 ciepłolubne dąbrowy).

28,36

4.

Drzewostany, których wiek przekracza o minimum dwie klasy wieku przyjęty wiek rębności gatunku panującego w I piętrze danego drzewostanu.

21,94

5.

Siedliska zalewowe (LŁ, OlJ

2,32

6.

Grunty pozostawione do naturalnej sukcesji

37,84

7.

Powierzchnie wyłączone z innych przyczyn.

492,88