Asset Publisher
„Biała Sobota” z lubelskimi leśnikami ma już 19 lat
214 mieszkańców Gminy i Miasta Ulanów na Podkarpaciu skorzystało z bezpłatnych konsultacji lekarskich i porad prawnych w ramach „Białej Soboty” – inicjatywy zapoczątkowanej przed kilkunastu laty przez pracowników RDLP w Lublinie.
W premierowej edycji tej szlachetnej inicjatywy, która miała miejsce w czerwcu 2005 roku na terenie Nadleśnictwa Gościeradów, wzięło udział 160 osób. Uwzględniając wydarzenia współorganizowane od tego czasu przez koła łowieckie, w dziewiętnastoletniej historii „Białych Sobót” przebadano łącznie ponad 8 tysięcy pacjentów, z czego zdecydowaną większość stanowią uczestnicy akcji organizowanych przez nadleśnictwa RDLP w Lublinie.
–Łączy nas wola pomocy ludziom pozostającym niejednokrotnie w bardzo trudnych warunkach materialnych. Nasze spotkania odbywają się w miejscach oddalonych od aglomeracji miejskich i większych ośrodków medycznych, z myślą o pacjentach mających utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów – podkreśla Józef Burzyński pełniący od lat rolę koordynatora „Białych Sobót”.
Organizacja ostatniej edycji wydarzenia w Ulanowie była możliwa przy współudziale Nadleśnictwa Rudnik, Gminy i Miasta Ulanów oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ulanowie. –Dziękuję za przychylność i wsparcie w przeprowadzeniu naszego przedsięwzięcia władzom samorządowym. dyrekcji placówki oświatowej w Ulanowie oraz nieocenionym lekarzom specjalistom, którzy mimo natłoku obowiązków nigdy nie zawiedli i zawsze znajdują czas na niesienie pomocy potrzebującym – podsumowuje ostatnią akcję dyrektor RDLP w Lublinie Jan Kowal.
Była to już 38. z kolei „Biała Sobota”, podczas której bezpłatnych konsultacji lekarskich udzielali lekarze specjaliści z lubelskich klinik, a uczestnicy wydarzenia mogli również skorzystać z porad prawnych.
W historii tej inicjatywy zdarzały się przypadki, że pacjenci, którzy przychodzili na spotkania z lekarzami, trafiali błyskawicznie na oddziały szpitalne, ponieważ istniało bezpośrednie zagrożenie ich życia, które udało się zdiagnozować podczas konsultacji lekarskiej w trakcie „Białej Soboty”.
–Bardzo się cieszymy, że pacjenci, którzy odwiedzają nasze gabinety podczas tej inicjatywy otrzymują wymierną korzyść w postaci kompleksowej diagnostyki. Niektórzy z nich wymagają leczenia zachowawczego, ale zdarzają się pojedyncze przypadki, w których musimy kierować chorych na leczenie operacyjne. Trzeba pamiętać, że dostępność do tego typu specjalistycznych usług medycznych jest w wielu rejonach bardzo ograniczona i obarczona długim czasem oczekiwania – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Marek Gogacz z Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Pozytywną rolę akcji zapoczątkowanych przez środowisko lubelskich leśników i myśliwych dostrzega również prof. dr hab. n. med. Marcin Szymański z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego. –Największą korzyścią dla uczestników „Białych Sobót” jest fakt dostępności wszystkich specjalistów w jednym miejscu i czasie, co pozwala na uzyskanie kompleksowej pomocy i odbycie nawet kilku konsultacji lekarskich w ciągu jednego dnia.
Dotychczasowa historia przedsięwzięcia pokazała dobitnie, że właściwa profilaktyka odgrywa kluczową rolę nie tylko w ratowaniu zdrowia, lecz także życia. –Cieszę się, że razem z kolegami lekarzami z lubelskich klinik współtworzymy inicjatywę, która przyczynia się zarówno do kształtowania wśród mieszkańców mniejszych miejscowości właściwych postaw prozdrowotnych, jak i bezpośredniego ratowania ludzkich żyć, co zdarzyło się kilkukrotnie na przestrzeni organizacji przeszło trzydziestu edycji wydarzenia. Fakt ten stanowi najlepsze potwierdzenie zasadności kontynuacji tego typu inicjatywy – zauważa dr n. med. Marek Prasał, kardiolog, który uczestniczy w „Białych Sobotach” od 2005 roku.
Wśród specjalistów udzielających bezpłatnych konsultacji lekarskich podczas ostatniej edycji „Białej Soboty” w Ulanowie znaleźli się:
dr hab. n. med. Jacek Piłat – chirurg, proktolog, dr n. med. Grzegorz Rudzki – endokrynolog, prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski – ginekolog, prof. dr hab. n. med. Marek Gogacz – ginekolog, dr n. med. Marek Prasał – kardiolog, prof. dr hab. n. med. Marcin Szymański – laryngolog, dr n. med. Wacław Karakuła – chirurg naczyniowy, dr n. med. Marek Iłżecki – chirurg naczyniowy, dr n. med. Mariusz Długosz – ortopeda dziecięcy, dr n. med. Zbigniew Twaróg – ortopeda. Porad prawnych udzielał mec. Maciej Burzyński.