Asset Publisher Asset Publisher

RUDNICCY LEŚNICY NA COROCZNEJ PIELGRZYMCE

Ponad 6 tys. osób przybyło na Jasna Górę, uczestnicząc w XXVI Pielgrzymce Leśników. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Nadleśnictwa Rudnik

Coroczna Pielgrzymka Leśników to wydarzenie adresowane do pracowników leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, gospodarki wodnej, parków narodowych, ochrony środowiska, wyższych i średnich szkół leśnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Wszyscy oni każdego roku udają się do Częstochowy by podziękować Jasnogórskiej Pani za wszystkie otrzymane łaski, a zarazem polecać Matce Boskiej ważne dla środowiska leśnego sprawy. Tegoroczne hasło Pielgrzymki brzmiało: „Zawierzamy Maryi Rodzinę polskich leśników”.

List do uczestników wydarzenia skierował Prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent zwrócił uwagę na fakt, że pielgrzymka, jest ważnym wydarzeniem, podjętym z potrzeby serca i z poczucia odpowiedzialności za stan polskiego środowiska naturalnego. To spotkanie jest także okazją do jeszcze mocniejszego zacieśnienia więzi między ludźmi, którzy tak wiele czynią dla polskiej teraźniejszości i przyszłości.

– Chciałbym podziękować polskim leśnikom oraz innym tu obecnym środowiskom za Państwa zaangażowanie w pracę, za bogatą wiedzę, doświadczenie i profesjonalizm, które pozwalają na optymalne wykorzystanie naszych zasobów naturalnych dla dobra społeczeństwa. Łączę się z Państwem w przekonaniu, że zrównoważona gospodarka leśna jest warunkiem zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza obecnie, gdy dotykają nas wyzwania związane z ochroną klimatu oraz kryzysem gospodarczym – napisał w liście prezydent.

Obecny na uroczystości wiceminister klimatu i środowisk Edward Siarka podkreślał rolę leśników w procesie ochrony przyrody i dziedzictwa narodowego - Leśnicy z wielkim zaangażowaniem i troską pielęgnują naszą ojczystą przyrodę. Niemniej jednak, w tych trudnych czasach zmagań z rosyjską agresją, trzeba podkreślić także ich niebagatelny wkład w czyn niepodległościowy i wielki patriotyzm, jakim wielokrotnie wykazywali się na przestrzeni dziejów. Wielkimi krokami zbliżamy się do jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych. Każdego dnia jestem pełen uznania i wdzięczności dla pracy polskich leśników. Pielgrzymka to wyjątkowa okazja, kiedy mogę skłonić przed Państwem głowę i osobiście podziękować

Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w swoim wystąpieniu do leśników przypomniał, że wbrew propagandzie szerzonej przez oponentów, Lasy Państwowe nie eksportują drewna, produkują go na rynek krajowy. Wciąż, mimo wzrostu cen na surowce energetyczne, dostępne jest tanie drewno opałowe. – Gdybyśmy je sprzedawali na aukcjach, licząc na ceny rynkowe, z pewnością przychód byłby 2-3 krotnie wyższy. Jednak zdajemy sobie sprawę, jakie są potrzeby i możliwości mieszkańców – mówił.

Mszę św. była koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tadeusza Lityńskiego, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, z udziałem regionalnych duszpasterzy. Homilię wygłosi Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel, Biskup Toruński, Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Podczas Krajowej Narady Leśników, która odbyła się po uroczystościach na Jasnej Górze, decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wręczono Złote Kordelasy Leśnika Polskiego. Otrzymali je Abp. Józef Kupny, Metropolita Wrocławski oraz Bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa. To najwyższe odznaczenie, jakim honoruje się pracowników Lasów Państwowych za wybitne osiągnięcia i sumienną służbę. Kordelas nadawany jest także osobom i instytucjom spoza struktur Lasów Państwowych, które poprzez swoją działalność wspierają idee polskiego leśnictwa.