Asset Publisher
obchody 80. Rocznicy śmierci żołnierzy AK
Rudniccy leśnicy od lat przywiązują szczególną uwagę do opieki nad leśnymi mogiłami i miejscami pamięci narodowej. To część naszej tożsamości zawodowej i misji służby społeczeństwu. Okazją do szczególnego uczczenia takich miejsc były uroczystości z 11 maja br. upamiętniające pomordowanych 80 lat temu w lasach Uleszczyzny żołnierzy AK.
Organizatorami wydarzenia był Urząd Gminy i Miasta Ulanów wraz z Nadleśnictwem Rudnik. W obchodach rocznicy tragicznych wydarzeń z 1945r. udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, poczty sztandarowe OSP, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu Nisko–Stalowa Wola, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, leśnicy, harcerze, bractwo flisackie, duszpasterze oraz licznie przybyli mieszkańcy. Oprawę ceremonii uświetniła obecność Grupy Rekonstrukcyjno Historycznej im. płk Tadeusza Zieleniewskiego.
Obchody rozpoczęły się polową mszą świętą w Uroczysku Rozdół na terenie leśnictwa Glinianka. Następnie zgromadzeni wysłuchali rysu historycznego tragicznych wydarzeń, do których doszło w tym miejscu wiosną 1945r. W tamtym czasie komunistyczne władze przymusowo wcielały do wojsk wewnętrznych m.in. żołnierzy AK z Wileńszczyzny. Ich głównym celem miała być walka z partyzantami, jednak poborowi nie chcieli walczyć ze swoimi kolegami co przyczyniło się do masowych dezercji. I tak na przełomie kwietnia i maja 1945 roku do lasów Uleszczyzny dotarli zbiegli z Lubaczowa, Górna i Biłgoraja żołnierze, którzy nie godzili się na udział w walce z polskim podziemiem. NKWD ruszyło za nimi w pościg. Okoliczny funkcjonariusz milicji zdradził ich obecność w okolicy uroczyska „Rozdół”. Doszło do obławy. W starciu zamordowano 5 żołnierzy natomiast 14 dostało się do niewoli, gdzie w późniejszym czasie również zginęli. W 1990 roku na cmentarzu w Ulanowie odkryto zbiorową mogiłę ze szczątkami 14 osób wskazujących na to, że byli to właśnie ci żołnierze. W 1993 roku szczątki zostały ekshumowane i godnie pochowane.
Z rąk przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu Nisko–Stalowa Wola wręczone zostały odznaczenia za szczególne zaangażowanie w upamiętnienie poległych żołnierzy AK. Odznaczeni zostali m.in. Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik Krzysztof Tomecki oraz Leśniczy Leśnictwa Glinianka Łukasz Małek.
Następnie w miejscu upamiętniającym poległych gdzie posadowiony jest krzyż delegacje przybyłych gości złożyły kwiaty i znicze. W kolejnej części ceremonii odbył się uroczysty Apel Poległych aby uczcić pamięć pomordowanych. Salwę Honorową wykonała GRH im. płk Tadeusza Zieleniewskiego.
Tego dnia upamiętniono również inne tragiczne wydarzenie, które miało miejsce 100 lat temu. Nieopodal Uroczyska Rozdół znajduje się miejsce pamięci poświęcone Ś.P. Józefowi Koń, który był miejscowym gajowym i w 1925 roku tragicznie zginął od kul kłusownika. Zatem w 100. rocznicę jego śmierci Nadleśniczy Krzysztof Tomecki wraz z Z-cą Nadleśniczego Tomaszem Maślachem złożyli znicz pod drewnianym krzyżem upamiętniającym tragicznie zmarłego leśnika.
Pamiętajmy, że leśne mogiły, często będące miejscami spoczynku uczestników walk narodowowyzwoleńczych, ofiar wojen czy wydarzeń historycznych, stanowią nie tylko element dziedzictwa kulturowego, ale są również elementem naszej lokalnej tożsamości.