Asset Publisher Asset Publisher

NIŻAŃSKI FESTIWAL KULTURY ŁOIWECKIEJ

Tłumy miłośników obcowania z naturą, tradycją, gwarą i kuchnią myśliwską zgromadził tegoroczny VI Niżański Festiwal Kultury Łowieckiej.

Impreza odbyła się 6 sierpnia w niezwykle urokliwym Parku Miejskim im. hr. Marii i Oliviera Resseguier w Nisku. Cel jaki corocznie przyświeca tej imprezie to ukazanie piękna myśliwskich tradycji, zwyczajów, gwary, muzyki i sztuki. Uczestniczy mieli okazję skorzystać z wielu atrakcji imprezy, w tym m.in.: pokazów psów ras myśliwskich, pokazów sokolniczych, wabienia czy prezentacji kół łowieckich. Nadleśnictwo Rudnik zarządzające największym w kraju Ośrodkiem Hodowli Zwierzyny LP przygotowało atrakcyjne stoisko, gdzie obok  części edukacyjnej serwowaliśmy potrawy z dziczyzny i leśne przysmaki w ramach kampanii „Dobre z lasu”.

 

Niżańskie święto myśliwych odbyło się pod patronatem Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Warchoła. Jego organizatorami byli Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu, Nadleśnictwo Rudnik oraz Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”.

Podczas części oficjalnej nastąpiła uroczysta prezentacja kilkudziesięciu sztandarów kół łowieckich. Następnie Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk oraz Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł zwrócili się do mieszkańców Niska, myśliwych i gości przybyłych na festiwal.  

– Drodzy myśliwi, przyjaciele lasu, składam wam dziś wielki hołd i uznanie za to, że pielęgnujecie naszą polską tradycję, w którą kultura łowiecka jest wpisana. Łowiectwo to braterstwo, to solidarność i szacunek. To wreszcie wspaniała kultura kulinarna. To jest nasze polskie dziedzictwo. Wy nam to pokazujecie, unaoczniacie. Bardzo za to dziękuję – mówił Marcin Warchoł.

Burmistrz Gminy i Miasta Nisko podkreślił że festiwal wpisał się na stałe w harmonogram imprez miasta.

Obecny na imprezie dyrektor RDLP w Lublinie Andrzej Borowiec w szczególny sposób akcentował więź polskiego leśnictwa z łowiectwem oraz konieczność obrony polskiego modelu leśnictwa.

Tradycyjnie wręczono odznaczenia zasłużonym myśliwym oraz nagrody za wkład w szerzenie kultury łowieckiej. W tym roku były to medale z okazji 100-lecia powstania Polskiego Związku Łowieckiego. Otrzyma je w sumie 100 osób, a ich nazwiska będą umieszczone na specjalnej tablicy umieszczonej w siedzibie Zarządu Okręgowego PZŁ w Tarnobrzegu. Odznaczenia wręczył także przedstawiciel Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia. W tym roku otrzymali je m.in. Waldemar Ślusarczyk Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Andrzej Tofilski Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik, Robert Bednarz Starosta Powiatu Niżańskiego.

W części artystycznej na scenie wystąpiła Myśliwska Orkiestra Dęta „Echo Kniei” ze Szczebrzeszyna, Capella Zamku Rydzyńskiego, Zespół Sygnalistów „Raróg” z ZO PZŁ w Tarnobrzegu, Niżański Chór Seniora „Echo”, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” przy RDLP w Lublinie. Odbyły się również koncerty w wykonaniu Wabiarzy i Sygnalistów pt.” Jesienne Echa Kniei” a swój program artystyczny „Z trombitą przez Połoniny” miał Julian Pałasiewicz.

Festiwalowi towarzyszyły liczne atrakcje, w tym pokazy łucznictwa, koni rasowych, dziesiątki stoisk ze zdrową polską żywnością i rzemiosłem. Obecne były też stoiska pszczelarzy, wystawy trofeów myśliwskich i przedmiotów kolekcjonerskich, a także promocje książek związanych z łowieckimi tradycjami. Na najmłodszych czekały konkursy i zabawy.