Aktualności Aktualności

Leśnicy uczcili swego patrona

Tradycyjnie druga niedziela lipca to dzień w którym leśnicy przybywają do kościoła pw. św. Jana Gwalberta w Stanach aby oddać cześć swemu patronowi.

 

W minioną niedzielę w Kościele Parafialnym pw.  św. Jana Gwalberta i św. Tekli w Stanach (gm. Bojanów) odbyła się odpustowa Msza Święta połączona z obchodami Dnia Leśnika. Oprawę mszy świętej w pięknie przystrojonym w akcenty leśne kościele zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar”. W uroczystości wzięli udział między innymi: Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie  p. Bożena Rydz, Nadleśniczowie Nadleśnictw Nowa Dęba, Rudnik, Gościeradów i Rozwadów, leśnicy i pracownicy Lasów Państwowych.

Dzień Leśnika w zamierzeniach jest świętem branżowym, dedykowanym pracownikom leśnictwa. Jego datę ustalono na 12 lipca, kiedy w Kościele katolickim wspomina się osobę świętego Jana Gwalberta. Ten średniowieczny święty żył na przełomie X/XI w. w Toskanii. Zasłynął jako twórca wspólnoty monastycznej, która przyjęła nazwę wallombrozjan. Mnisi opiekowali się okalającym klasztor lasem. Jana Gwalberta ustanowił oficjalnym patronem leśników, strażników leśnych i wszystkich ludzi lasu w 1951 r. papież Pius XII. Atrybutem patrona leśników jest krzyż w dłoni, czasem trzyma w ręku sadzonkę drzewa liściastego.

 

Erygowana w 1818 r. Parafia Stany leży w samym sercu Puszczy Sandomierskiej na styku trzech nadleśnictw: Nowa Dęba, Rudnik i Rozwadów. Od kilkunastu lat doroczne odpusty ku czci św. Jana Gwalberta stały się również okazją spotkań braci leśnej z terenu RDLP w Lublinie a także sąsiednich nadleśnictw RDLP w Krośnie.